Albertslundposten - og dækning af foreningens budg

Albertslundposten - og dækning af foreningens budg

16-01-2009
Fra morgenstunden i går besøgte vi Albertslundposten for - med en meget interesseret journalist ved bordenden - at fortælle om vores arbejde med opbygningen af Natteravneforeningen i Albertslund og vores start på vandringer pr. 1. februar.

Efter besøget hos Albertslundposten gik turen videre til butikkerne i Albertslundcentret for at finde sponsorer, der synes godt om Natteravneideen, og som gerne vil bidrage til at dække foreningens budget for 2009 på ca. 15.000,-. Det er prisen for et års Natteravnevandringer her i Byen, når etableringsomkostningerne er dækket ind (det er de ikke endnu).

Det var overvegende en positiv oplevelse - dog var vi ikke lige velkomne i alle butikker !

Vi fik i går sponsorater af den ene eller anden art fra Silje, Bytorvet 29, Miss & Mr., Bytorvet 23-25, Image, Bytorvet 17, Albertslund Grill og Pizzabar, Bygangen 7, Albertslund Optik, Bytorvet 27, Slikhuset, Kanalgaden 2 og Skuret, Skyttehusene 68. Sponsorater for ialt 2.700,- kr.

En stor tak til disse sponsorer